вторник, 16 февраля 2021 г.

Відкритий урок у 4-Б класі

                                                  Розробка відкритого урока

                                                      з англійської мови

                                                               на тему

                                                   «Види подорожей»

                                                              4-Б клас

Мета: Ознайомити  учнів  з  новою  лексикою  теми,  активізувати  вивчену  лексику  та  практикувати  її  вживання; практикувати у вживанні конструкції to be going to; вчити висловлювати свою думку; розвивати навички читання, аудіювання, говоріння та письма; розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять та спостережливість; розвивати усні комунікативні уміння з опорою на наочність;  розвивати інтерес до подорожування; виховувати культуру спілкування, уважність, активність та пізнавальний інтерес до вивчення англійської мови.

Обладнання: аудіозапис вірша,  картки, тематичні картинки з теми «Подорож», роздавальний матеріал, мультимедійна презентація.

                                                       Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1. Привітання.

2. Повідомлення теми та мети уроку.

T: Let’s start our lesson.You are necessary to guess the word using the code. Then name it.

                                        20  18  1  22  5  12  12  9  14  7

                                        T  R  A  V  E   L   L   I    N   G

For help:

    A

   B

    C

    D

    E

    F

    G

   H

    I

     J

    K

    L

   M

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

   8

    9

   10

   11

   12

  13

 

    N

   O

    P

   Q

    R

    S

    T

   U

    V

   W

    X

   Y

   Z

   14

   15

   16

  17

  18

   19

   20

  21

   22

   23

   24

   25

   26

T: Have you guessed?

T: You are right! Today we are going to speak about travelling. Our  topic  is “Ways of travelling”.

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

T: Dear pupils, I’m sure that you know: it’s important to pronounce all English sounds correctly. That’s why we’ll read the proverbs. Look at the pieces of paper. Let’s start.

   «To travel is to live.»  (Подорожувати - значить жити)

  « Travel broadens the minds  (Подорожі розширюють розум.)

ІІ. Основна частина уроку

1.Подання нового лексичного матеріалу.

1) Мозковий штурм.

T: Modern life is impossible without travelling. What means of travelling do you know? (Діти відповідають складаючи Mind – Map cлова «travelling»)

            by ship      by bus    by plane    by car    by train    on foot

 2)  Chain-work: 

T:  I  like  to  travel  by  car  and  by  bus.  And  what  about  you?

Ps:  I  like  to  travel  by 

2. Активізація лексичного матеріалу.

1) Бесіда з учнями.

- Using what means of transport can you travel by land?

- Using what means of transport can you travel by sea?

- Using what means of transport can you travel by air?

                           2) Гра  «Find the words»

T: Let’s work with your cards.  Find 6 words from the topic «Travelling» and circle the new words. Then write them out.

    T

      Y

     O

      N

     F

     O

    O

     T

      S

     R

     R

      P

     L

     A

    C

     M

     C

    O

     A

     V

     A

      E

     E

      T

    R

     A

     I

    N

     Z

     O

    N

     B

     X

      P

    O

     R

    K

    E

     I

     K

     F

     S

     H

      I

    P

     G

    A

     I

    O

     T

     I

     I

     O

     P

     A

    M

    P

     L

     E

     P

     C

     N

     P

     N

     B

     E

    W

     C

      S

     L

     E

     E

     O

     B

     X

     B

     E

     A

      R

     A

     N

    Q

     R

     U

     S

     U

     L

     R

      E

     N

    W

    C

     T

    W

     E

     S

     X

     R

      Q

     E

3. Фізкультхвилинка.

4. Writing.

1) Конструкція «to be going to»

T:  Конструкція «to be going to» (збиратися щось зробити) використовується для вираження планів, намірів та прогнозів на майбутнє.

                                                   to be going to

                                                             

                                                     am, is, are

I am going to travel to the Carpathians. - Я збираюся подорожувати до Карпат.

He is going to travel by ship. - Він збирається подорожувати на кораблі.

They are going to travel around Ukraine. - Вони збираються подорожувати по Україні.

2) Make up 3 sentences to the table.

           I

         We

     My friend

    My parents

         am

          is

         are

 

 

     going to

    

        travel

     

 

     by train

      by car

      by bus

     by plane

     by ship

     on foot    

5. Аудіювання.

T: Listen to the poem and fill in the missing words:

          people      thousands       fly       bus       plane      travelling      far     on

                                            Travelling

On the move,                                                               In the sky,

On the move,                                                              In the sky

Millions of  people                                                     Hundreds of planes

Are on the move.                                                         Quickly  fly.

 

On the road,                                                                By train or bus,

On the road,                                                                By plane or car

Thousands of cars                                                      By ship or on foot

Are on the road.                                                         People like travelling very far.

ІІІ. Заключна  частина  уроку.

1. Домашнє  завдання.

Your  hometask  is  ex. 1  on  page  72 – learn the poem by heart.

2. Підведення  підсумків  уроку.

T: What topic have we discussed today? Do you like to travel? What means of travelling do you prefer?  Your  marks for today are … The  lesson  is  over.  Good-bye.







 


Комментариев нет:

Отправить комментарий